TOP 5 niezwykłych książek, które musisz przeczytać w 2018 roku.

najlepsze książki na 2018 rok

Podsumowania roku idą mi raczej kiepsko.

Gdybym nie wprowadziła kilka lat temu nawyku codziennego pisania w dzienniku (klik), to w zasadzie nie potrafiłabym odpowiedzieć na pytania dotyczące moich sukcesów, porażek czy dużych zmian, które zaszły w roku, który się kończy.

Nie wiem, czy też tak macie, ale mi wszystko zawsze zlewa się w jedną całość… i czasami wręcz nie pamiętam czy dane wydarzenie miało miejsce w roku, który się kończy, czy w tym, który już za nami.

Ups…

podsumowanie 2017 roku.

Na szczęście, mój dziennik pozwala mi na bieżąco zapisywać to, co się w danym momencie dzieje, a na koniec roku, jak ostatnio, ocenić jak zmieniło się moje życie na przestrzeni czasu.

Podsumowania 2017 więc nie było i nie będzie, co w sumie jest na rękę i mi i Wam, jako, że ostatnie półrocze to był chaos, ogień i zniszczenia.

(PS Wspominałam, że raz w listopadzie przypadkowo podpaliłam sobie włosy?)

Ale, ale… Przechodzimy do tematu książek.

W 2017 roku udało mi się z konsekwencją maniaka utrzymać swoje postanowienie dotyczące czytania książek. A brzmiało one: MNIEJ, WOLNIEJ I Z NOTATKAMI.

najlepsze książki w 2017 roku

To tak w kontraście do roku 2016, podczas którego miałam ambitny cel przeczytania 35 książek (prawie się udało), co z kolei odbiło się na mojej jakości czytania ze zrozumieniem i w dużym procencie odebrało mi przyjemność konsumowania treści.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, więc w roku 2017 czytanie zmieniło formę, wróciło do łask i okazało się bardzo owocne.

W ciągu roku przeczytałam 17 książek o różnej tematyce – od jogi, przez finanse (tutaj o książce która zmieniła moje podejście do finansów osobistych), po samorozwój i nowele. Wśród nich znalazło się kilka, które bardzo silnie wpłynęły na moje postrzegania świata i wartości.

Uważam (a ze mną setki innych osób), że są to bardzo wartościowe lektury, na które warto przeznaczyć czas i do których warto usiąść z zeszytem i długopisem w ręku. A nawet przeczytać je kilkakrotnie.

Poniżej moje subiektywnie zestawienie TOP 5 razem z krótkim podsumowaniem problemu, który dana książka przedstawia.

PS Ja czytałam te lektury po angielsku, ale część z nich można już znaleźć na polskim rynku.

Give and Take (Dawaj i bierz) A. Grant

dawaj i bierz

Tematyka: Psychologia biznesu, Sukces, Altruizm, Samorozwój.

Zdecydowanie NAJWAŻNIEJSZA książka, którą przeczytałam w 2017 roku. Niepozornie brzmiący tytuł kryje w sobie kawał dobrej treści, podpartej solidnymi faktami z przeprowadzonych researchów, na przestrzeni kilku lat.

W dużym skrócie: Warto dawać bez oczekiwania czegoś w zamian. Warto wprowadzić zasadę 5 minut (jeśli możesz komuś oddać jakąś przysługę, która zajmnie +/- 5 min – zrób to!). Warto najpierw myśleć o tym, co możesz zaoferować, a dopiero potem zastanawiać się, co za to dostaniesz. Warto zrobić pierwszy krok do przodu. Wszystko procentuje. I to w najbardziej nieoczkiwany sposób. Polecam WSZYSTKIM! Książka robi rewolucje zarówno w korporacjach, jak i na płaszczyźnie personalnej!

Deep Work (Wytężona praca) C. Newport

wytężona praca

Tematyka: Koncentracja, Techniki skutecznej pracy i nauki, Efektywność, Produktywność.

Jeden z moich ulubionych autorów i blogerów Cal Newport napisał książkę, którą powinni przeczytać wszyscy, którzy posiadają konto na jakimkolwiek portalu social-media.

Lektura traktuje o jednym z największych wyzwań obecnych czasów, które stoi na naszej drodze do lepszej produktywności – natłokiem informacji i bodźców. W książce znajdują się konkretne porady dotyczącego tego, jak zmienić swoje nawyki i na nowo stworzyć system swojej pracy.

Zwiększenie efektywności i satysfakcji gwarantowane. Jedna z najważniejszych książek, do której będę powracać.

Essentialism (Esencjalista) G. McKeown

esencjalizm, minimalizm

Tematyka: Ustalanie priorytetów, Samorozwój, Minimalizm.

Wow. Książka, która w OGROMNYM STOPNIU zmieniła moje podejście dotyczące pracy, pasji i relacji. Greg McKeown hołduje zasadzie: Mniej, ale lepiej.

Lektura daje konkretne przykłady i rady dotyczące układania swoich priorytetów w życiu, tak aby osiągać optymalne rezultaty. Bez ściemy. Kawa na ławę.

Cała teoria rozłożona jest na czynniki pierwsze i jest bardzo przejrzyście wyjaśniona. KONKRETY, dzięki którym zmienisz swoje podejście do obowiązków zawodowych i innych zobowiązań w obszarach Twojego życia wymagających małej modyfikacji.

Ego is the Enemy (Ego to Twój Wróg) R.Holiday

Ego to Twój wróg

Tematyka: Samodyscyplina, Samorozwój, Ego, Stoicyzm.

Ryan Holiday, zainspirowany filozofią stoicką, napisał książkę, która traktuje o… ego.

Konkretne przykłady, wyjaśnienia i wskazówki dotyczące sytuacji i naszych zachowań, które bardzo często są przyczyną naszej nieświadomej autodestrukcji.

Książka podzielona jest na 3 sekcje: Aspiracje, Sukcesy, Porażki. W każdej sekcji znajdują się historie z morałem, które służą jako uniwersalny obraz zachowań, które błędnie powielamy w życiu codziennym.

Genialna książka, która jest mocna i naprawdę otwiera oczy. A przy tym praktyczna i przyjemna do czytania.

10% Happier (Szczęśliwszy o 10%) D.Harris

10 procent szczęśliwszy

Tematyka: Medytacja dla scepytków

Od zażywania kokainy i ataku paniki w telewizji publicznej do codziennej praktyki medytacji. Historia ultrasceptycznego Dan’a Harris’a, który w przezabawny i ciekawy sposób opisuje swoje doświadczenia i odkrycia na drodze do medytacji.

Dan przechodzi krętą drogę od od wywiadów z przeróżnymi guru i nauczycielami (Eckhart Tolle, Deepak Chopra, Joseph Goldstein), do rozpoczęcia własnej praktyki (i założenia świetnego podcastu oraz stworzenia aplikacji do medytacji, o której już wspominałam tutaj)

Polecam wszystkim SCEPTYKOM.

Dajcie znać, czy czytaliście którąś z tych pozycji, i czy sami macie jakieś odkrycia książkowe z 2017 roku, które polecacie?

Ahoj!

Kas

Comments

  1. Post
   Author
   Kas Szatyłowicz

   Hej ho! 🙂 Dzięki za poświęcenie chwili czasu na przeczytanie! Polecam wszystkie! Jeśli masz jakieś polecenia dla mnie – daj znać, bo kompletuję listę na ten rok! 🙂

  1. Post
   Author
 1. Marcel

  Hej Kas 🙂

  świetny wybór książek. Myślę, że kolejną, którą przeczytam będzie: 10% Happier. Słuszałem też o niej wczoraj w podcaście Lepiej teraz.

  Od siebie mógłbym polecić:

  – Sekrety amerykańskich milionerów > powiem bez przesady, że ta książka zmieniła moje podejście do finansów oraz do budowania bogactwa.

  – Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem > dla osób, które chcą się lepiej zorganizować jest to świetna inspiracja. W książce jest mnóstwo przykładów osób, które mimo swoich ważnych społecznie funkcji potrafią znaleźć czas dla siebie i na swój rozwój.

  Pozdrawiam! 🙂
  Marcel

  1. Post
   Author
   Kas Szatyłowicz

   Hej! 🙂 Polecam bardzo 10% Happier, jest przezabawna i wciąga. Myślę, że Ci się spodoba 🙂

   Dziękuję bardzo za polecenia, dodam je do listy na ten rok, bo właśnie ją kompletuję 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *